Menu



























































































   2018 / 2019

WRZESIEŃ

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

      Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 9.00 uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.
      Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie powitała wszystkich serdecznie Dyrektor Szkoły - p. Ewa Fyk, która złożyła życzenia wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

NARODOWE CZYTANIE

      W dniu 7 wrzesnia 2018r. nasza szkoła, po raz kolejny, włączyła się w inicjatywę Kancelarii Prezydenta RP polegającą na wspólnym czytaniu narodowej literackiej klasyki. Siódma edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", podczas której w tym roku była czytana powieśc Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Uczniowie w skupieniu wysłuchali lektury, a następnie wszystkim uczestnikom nauczycielka języka polskiego złożyła w zeszytach pamiątkowy stempel.
      "Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

WIZYTA DZIELNICOWEGO

      W dniu 10 września naszą szkołę odwiedził mł. asp. Krzysztof Cichosz, który przeprowadził pogadankę na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali mocno uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać oraz kiedy są w "drodze" na schodzenie na pobocze, kiedy jedzie jakiś samochód. Dzielnicowy wspomniał również o zagrożeniach wynikających na przykład z używania dopalaczy. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie wszyscy poszli zobaczyć policyjny radiowóz.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

      W dniu 21 września odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Dzieci mogły przejechać się kolejką na trasie Szklana Huta - Święty Krzyż. Następnie zwiedzali klasztor pobenedyński i gołobórz z przewodnikiem. W Sanktuarium Relikwi Drzewa Krzyża Świętego uczestnicy wycieczki zostali pobłogosławieni i ucałowali relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
      Kolejna atrakcja czekała w Kielcach Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy, które posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Geologicznego Kadzielnia.

WYCIECZKA

      Dnia 26 września jesienna piękna pogoda sprzyjała spacerom, więc uczniowie kl. III wybrali się na dłuższy spacer do pobliskiego lasu. Dzieci nazywały poznane drzewa, zbierały szyszki i kolorowe liście. Obserwowały ptaki i grzyby jakie rosną w lesie.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

      Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które "zamrażamy" w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.
Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!
Dlatego 26 września podjęliśmy odpadowe wyzwania - w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów.

CLOWN WALDUŚ

      W dniu 27 września w naszej szkole gościliśmy Klauna "Waldusia". Tegoroczne spotkanie z Klaunem przebiegało pod hasłem:"Grzeczność i kultura osobista to jest sprawa oczywista, nie tylko w szkole - poza szkołą też supergościa zrobią z ciebie! Wiesz?". Klaun Walduś jak zawsze rozśmieszał wszystkich: dzieci, nauczycieli... Pokazywał przeróżne sztuczki i zabawy, tym samym wywołując wśród dzieci wielki uśmiech.
      Oprócz zabaw, Klaun przygotował dla dzieci wiele interesujących pokazów "magicznych". Wszyscy byli bardzo zadowoleni.


PAŹDZIERNIK

WIZYTA POLICJANTÓW

      5 października odbyło się kolejne spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Fajsławicach. Celem wizyty było między innymi przypomnienie wszystkim dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wyposażenie ich w elementy odblaskowe.

AGRESJA

      W dniu 8 października w naszej szkole gościł mł. asp. Krzysztof Cichosz wraz z sierż. szt. Andrzejem Niewiadomskim z Komisariatu Policji w Fajsławicach.
      Celem wizyty było przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym. W spotkaniu wzięli udział czwartoklasiści ,piątoklasiści oraz szóstoklasiści. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jakie zachowania świadczą, iż jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim również o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. W trakcie wizyty zaciekawieni uczniowie zadawali pytania, na które funkcjonariusze udzieli wyczerpujących odpowiedzi.
      Było to bardzo ważne i pouczające spotkanie. Dzięki niemu uczniowie po raz kolejny uświadomili sobie, że przemoc i agresja są negatywnymi zachowaniami oraz że należy się im stanowczo przeciwstawiać.
      Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom prawa za wizytę w naszej placówce.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

      Miesiąc październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji bibliotekarka Dorota Pawlas wraz z uczniami klasy 4 i 6 prowadzi akcję głośnego czytania. Akcja ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży książką oraz rozbudzenie potrzeby czytania. Istotą naszej akcji jest czytanie dla przyjemności. "Zbadano, że czytanie dla przyjemności sprawia, iż mamy lepsze relacje z innymi, redukuje objawy depresji i ryzyko demencji oraz poprawia samopoczucie w całym życiu".

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      Dzień Edukacji Narodowej wypada w niedzielę, lecz już w piątek 12 października nauczyciele naszej szkoły otrzymali za swój trud i pracę symboliczne prezenty i podziekowania od uczniów. O tak ważnym dniu pamiętali również rodzice, którzy przygotowali dla całej szkoły poczęstunek. Całemu Gronu Pedagogicznemu życzymy radości, satysfakcji z wykonywanej pracy i wielu sukcesów zawodowych.

JESIENNE RECYTOWANIE

      W dniu 16 października uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie gminnym "Jesienne Recytowanie", organizowanym w Bibliotece Publicznej w Łopienniku Górnym. Jury wyróżniło naszą uczennicę Wiktorię Szaron z grupy "0", którą przygotowała do konkursu p. Karolina Oleszczuk.


WYCIECZKA DO PARKU WODNEGO

      W dniu 23 października uczniowie udali się na wycieczkę do Parku Wodnego w Chełmie.. Była to alternatywna forma spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Wyjazd na basen był świetną zabawą i integracją. Uczniowie pod opieką opiekunów p. Pauliny Furmaniuk i p. Darka Dubaja mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać z różnych atrakcji. Czas spędzony na basenie był fajnym sposobem na relaks. Wszyscy po wodnym szaleństwie oznajmili, że takich wyjazdów powinno być więcej.

POLSKA W KOLORZE BIAŁO-CZERWONYM

      25 października rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.:
"POLSKA W KOLORZE BIAŁO-CZERWONYM" - 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
      Celem konkursu było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunku Polski, rozwijanie fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do historii Polski w przestrzeni czasowej od 1918 do 2018 roku oraz zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką 100-lecia niepodległości Polski. Organizacją konkursu zajęły się panie Beata Wdowicz i Dorota Pawlas.
      Laureatami konkursu zostali: Dominik Piotrowski, Lena Podlipna i Mateusz Janiszewski.

SZKOLNY KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

      26 października wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Zaprezentowane przez nich utwory emanowały umiłowaniem ojczyzny, wolności i rodzimej tradycji.
      Konkursowi przyświecały następujące cele: popularyzacja pieśni patriotycznej, uświadomienie jej roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej a także "ocalenie od zapomnienia" polskiej tradycji pieśni, które noszą w sobie wspomnienie ważnych momentów historii naszej Ojczyzny.
      Cele szczegółowe, jakie przyświecały konkursowi to: wspieranie wychowania patriotycznego uczniów poprzez formy aktywności artystycznej, popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, umacnianie świadomości narodowej, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność, integracja klas poprzez "zdrową" rywalizację.
      Konkurs przygotowały panie Dorota Pawlas, Karolina Oleszczuk i pani dyrektor Ewa Fyk. Laureatami konkursu zostały klasy V i VI.

PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

      Dnia 31 października jak co roku tuż przed Świętem Zmarłych odbyło się wyjście na cmentarz rzymsko-katolicki. Uczniowie klasy III, V i VI posprzątali zabytkowy grób Konstancji Koncewiczowej z rodziny Smoleniec i Filipa Szadziuka. Uczniowie przynieśli i zapalili lampki przed tablicami nagrobkowymi. Wyjście zorganizowała p. Justyna Retoruk.
      Również uczniowie kl. II pod opieką p. Doroty Pawlas udali sie na pobliski cmentarz aby wspomnieć tych, którzy odeszli z tego świata. Dzieci w atmosferze ciszy i skupienia zapalily znicze oraz pomodlily sie w intencji zmarłych.


LISTOPAD

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły poprzebierali się za postacie bajkowe, baśniowe... w ramach "Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek". Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale przekazują też ważne prawdy życiowe. W tym dniu naszym honorowym gościem była pani Weronika Czaban ?pracownik GOK w Łopienniku Górnym. Przeczytała dzieciom opowieść i poprowadziła je przez bajkowe warsztaty. Naszego gościa wspierały panie: Paulina Furmaniuk, Karolina Oleszczuk i Dorota Pawlas. Dziękujemy pani Weronice za bajkowe chwile i zapraszamy za rok.

100 - LECIE POLSKI NIEPODLEGŁEJ

      Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono 9 listopada podczas uroczystego apelu - w tym roku przypada 100 rocznica tego ważnego święta dla Polaków. W czasie występu uczniowie przedstawili tło historyczne Polski zniewolonej przez zaborców a także przypomnieli, że po 123 latach walk i ciągłych niepokojów Polacy odzyskali swoją ukochaną Ojczyznę. Uczniów do występu przygotowała p. Justyna Retoruk. Równo o godz. 11.11, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji bicia "Rekordu dla Niepodległej", polegająca na jednoczesnym śpiewaniu hymnu polskiego "Mazurka Dąbrowskiego".

11 LISTOPADA

      11 listopada 2018 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie uczcili 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysta delegacja wyruszyła spod kościoła parafialnego wraz z Orkiestrą Dętą z Rejowca i Burmistrzem Miasta Tadeuszem Górskim. Uczniowie złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

100 - LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

      Pani dyrektor Ewa Fyk i pani Dorota Pawlas w dniu 11 listopada wzięły udział w uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Łopienniku Górnym. Przy budynku Biblioteki Publicznej Gminy w Łopienniku Górnym odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie w kościele pw. św. Bartłomieja odprawiono uroczystą mszę świętą za Ojczyznę. Obchody zakończyły się na cmentarzu parafialnym, gdzie oddano hołd poległym w walce o niepodległość.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

      Każdego dnia wsłuchujemy się w potrzeby i oczekiwania naszych uczniów. Dbamy o to, by czuli się ważnymi oraz pełnowartościowymi młodymi obywatelami. W Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w szczególny sposób pochylamy się nad respektowaniem praw dziecka - przypominamy ich treść i omawiamy sens każdego z nich. 20 listopada w naszej szkole odbył się apel poświęcony prawom dziecka, przygotowany przez uczniów klasy czwartej i szóstej pod opieką pani Doroty Pawlas i pani Karoliny Oleszczuk we współpracy z Filią Biblioteki w Woli Żulińskiej. Uczniowie przypomnieli wszystkim zgromadzonym, jakie prawa mają dzieci. Zaśpiewali piosenkę pt. "Piosenka o prawach dziecka" Małej Orkiestry Dni Naszych. W tym dniu głos miały dzieci, a dorośli z uwagą wsłuchiwali się w każde słowo. Pamiętajmy, że "dziecko to także człowiek, tylko jeszcze mały"!
      Pani Małgorzacie Hugo-Bader z Biura Rzecznika Praw Dziecka serdecznie dziękujemy za piękne upominki!!!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      23 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III, panie z Biblioteki Publicznej Gminy w Łopienniku Górnym. Panie przygotowały dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci wysłuchały bajki o misiach, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych i plastycznych. Nie zabrakło również degustacji miodu i miodowych przysmaków. Na zakończenie odbyła się krótka sesja zdjęciowa.
      Bardzo dziękujemy paniom za mile spędzony czas

OWOCE, WARZYWA W SZKOLE

      27 listopada uczniowie zapisani do programu Owoce i Warzywa w szkole wspólnie spożywali drugie śniadanie i dostarczone do placówki produkty.

ANDRZEJKI

      W czwartek 29 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja w szkole. Rada Samorządu Uczniowskiego na ten moment przeobraziła się we wróżki. Te niezwykłe postacie przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia... Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała pyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały.

ŚLUBOWANIE KLASY I

      W ostatni dzień listopada odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I. Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klasy I zaprezentowali swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Po występie przystąpili do zdania egzaminu przed społecznością szkolną, następnie złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani ołówkiem przez dyrektor szkoły p. Ewę Fyk, tym samym zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły.




GRUDZIEŃ

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

      Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". W ramach akcji wspieraliśmy naszą pomocą dzieci z Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Krasnymstawie. Zbieraliśmy artykuły spożywcze długoterminowe oraz słodycze, ziemiopłody. Zbiórka darów w szkole trwała do końca listopada.

PIERNICZKI

      5 grudnia dla dzieci z oddziału przedszkolnego był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy ? wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.
      Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Po ostygnięciu dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Pierniczki zostały przygotowane dla specjalnego gościa, który ma się pojawić 6 grudnia.

ŚW. MIKOŁAJ

      Jak co roku dzieci z utęsknieniem czekają na magiczny dzień: 6 grudnia, kiedy naszą szkołę odwiedzi św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość przybył i wywołał u wszystkich dzieci wielki uśmiech na twarzy. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia z Mikołajem oraz prezenty. Dzieci po raz kolejny zaprosiły gościa na następny rok obiecując, że będą oczywiście grzeczne i pilnie się uczyć.

"KU NIEPODLEGŁEJ"

      7 grudnia 2018r. do naszej szkoły przyjechała grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała program pt."Ku niepodległej"- wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe. W trakcie tych nietypowych zajęć uczniowie poznali okoliczności powstań narodowych, sytuację Polaków pod trzema zaborami, I wojny światowej, rolę marszałka Piłsudskiego oraz jego legionów, kulturę i sztukę patriotyczną. Chętni uczniowie mogli również przymierzyć dawne mundury, wziąć do ręki replikę broni używanych zarówno przez powstańców jak i w I wojnie światowej. Pokaz ten był dla uczniów niezwykle ciekawą wędrówką w chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.

TRZYMAJ FORMĘ

      10 grudnia w ramach projektu "Trzymaj formę" uczniowie klas IV - VI przygotowywali kanapki. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Uczniowie pokazali, że wiedzą jak dobrze się odżywiać. Kanapki były nie tylko pięknie ozdobione, ale smaczne i zdrowe, o czym dzieci przekonały się podczas wspólnej degustacji.

SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ

      11 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki Świątecznej przygotowanym przez p. Karolinę Oleszczuk i p. Dorotę Pawlas. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o tradycjach świątecznych w naszym kraju, zainteresowanie uczniów muzyką i piosenką, doskonalenie umiejętności muzycznych oraz integracja uczniów. Uczestnicy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory. Oceny wystąpień dokonało jury w składzie: pani dyrektor Ewa Fyk, pani Paulina Furmaniuk i ksiądz Piotr Siekierka. Laureatami konkursu zostały dzieci z oddziału przedszkolnego.

Pani Łucji z olx.pl serdecznie dziękujemy za upominki!

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

      13 grudnia w ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem w sieci, uczniowie klas I?VI uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, pracującym na co dzień w Komisariacie Policji w Fajsławicach.
      Mundurowi mówili na temat zagrożeń, z którymi można się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegali przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Zwracali szczególną uwagę na treści negatywnie wpływające na psychikę młodego człowieka, przemocy i brutalności w grach komputerowych. Ostrzegali również przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. Wspólnie z uczestnikami spotkania starali się wypracować bezpieczny model korzystania z Internetu. Natomiast nauczycielom wskazał kilka zasad, jak należy chronić dzieci i młodzież przed cyberprzemocą, mówił również o konieczności kontrolowania treści oglądanych przez młodych ludzi.
      Na koniec spotkania nasi goście opowiedzieli o swoim zawodzie i powodach dla których zdecydowali się pozostać funkcjonariuszami policji.

iTeatr

      W dniu 14 grudnia uczniowie obejrzeli spektakl na żywo w ramach projektu iTeatr. Tym razem przedstawienie pt. "Zorro" zostało nadane z będzińskiego Teatru im. J. Dormana.
      Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy i scenografia inspirowane meksykańską sztuką składają się na doskonały spektakl będący najbardziej wyczekiwaną premierą teatru familijnego w regionie. Zawitajmy do Teatru Dormana, gdzie czeka na nas zamaskowany el Zorro i przygoda ostra jak jego szpada!

VII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "MÓJ ANIOŁ"

      Nasi uczniowie jak co roku pod opieką p. Beaty Wdowicz wykonali prace plastyczne tym razem do VII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Mój Anioł ? na drogach do wolności", którego organizatorem byli: MDK im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz "Dzieci z pasją" Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury.
      Uczeń klasy IV Mateusz Janiszewski otrzymał nagrodę rzeczową i piękny dyplom za wyróżnienie. Na konkurs nadesłano 370 prac płaskich i przestrzennych z 38 placówek z całego województwa lubelskiego. Finał konkursu odbył się 14 grudnia 2018 r.

GRATULACJE!

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

      Klimat i magię Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć w naszej szkole podczas świątecznych warsztatów w dniu 17 grudnia. Zajęcia przygotowała Pani Weronika Czaban, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Łopienniku Górnym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i inwencją twórczą wykonywały choinki. Pracy towarzyszyła pozytywna energia, dzięki temu powstały małe arcydzieła.

AKCJA "RAZEM NA ŚWIĘTA"

      W ramach przedświątecznego wolontariatu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Razem na święta". Wolontariat to wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, to wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym. Ta myśl towarzyszyła dzieciom podczas przygotowywania upominków świątecznych. W czwartek 20 grudnia, uczniowie wraz z nauczycielami udali się z bardzo ważną misją, by wręczyć podarunki i złożyć życzenia świąteczne oczekującym osobom.
      Wolontariusze spotkali się z bardzo ciepłym i życzliwym przyjęciem. Było im bardzo miło gościć w domu pani Marii, Adeli, Stanisławy i Krystyny, za co składają serdeczne podziękowania.

"Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi".
Jan Paweł II

JASEŁKA

      W świąteczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie, którzy przygotowali pod kierunkiem księdza Piotra Siekierki przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 21 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się wszyscy. Po występie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.


STYCZEŃ

"W KRAINIE BAJTÓW"

      23 stycznia aktorzy krakowskiego teatru "Inspiracja" przedstawili naszym uczniom spektakl pt. "Kraina bajtów" ? świat, gdzie na młodych ludzi czyha wiele niebezpieczeństw. Spektakl miał na celu pogłębienie uczniowskiej świadomości na temat zagrożeń wynikających z uzależnienia dzieci i młodzieży od Internetu, gier komputerowych, telewizji. Bohaterowie dawali rady, w jaki sposób unikać pułapek, które wirtualny świat zastawia na zbyt ufne i bezkrytyczne dzieci. Widzowie razem z główną postacią przedstawionej historii uczyli się zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, wykorzystywania nowych mediów z pożytkiem i radzenia sobie z przejawami agresji.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      25 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście "Dzień Babci i Dziadka". Uczniowie przygotowali piękny program artystyczny, w trakcie którego seniorzy mogli podziwiać swoje pociechy w roli aktorów. W dalszej części dzieci obdarowały swoich kochanych dziadków prezentami wykonanymi własnoręcznie. Na koniec uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności i radości.

WYCIECZKA DO LUBLINA

      Dnia 28 stycznia uczniowie wybrali się na wycieczkę do Lublina. W planie było zwiedzanie Teatru im. Juliusza Osterwy z niezwykłym przewodnikiem Anna Nowak (aktorka, pasjonatka historii teatru zajmująca się teatralnym archiwum). Przedstawiła ponad 130-letnią historię lubelskiej sceny, zdradziła jak funkcjonuje teatr od kulis, pokazała miejsca na co dzień niedostępne dla widzów: zaplecze sceny, teatralne pracownie, garderoby, sale prób. Przedstawiła zadania poszczególnych osób jakie biorą udział w przygotowaniu spektaklu m.in. inspicjent, akustyk, maszynista, Kolejną atrakcją dla dzieci była Mania Skakania-Park trampolinowy w Lublinie. Do dyspozycji były pojedyncze trampoliny, trampoliny z koszami, baseny z gąbkami i plac zabaw dla dzieci.

WYCIECZKA DO KRASNEGOSTAWU

      Dnia 31 stycznia klasa III wybrała się na wycieczkę do Krasnegostawu. Zwiedzali Muzeum Regionalne, gdzie oprowadzał ich archeolog. Oglądali wystawy poświęcone dziejom Krasnegostawu i jego okolic. Przedstawiona została m.in. kultura materialna wsi krasnoswtawskiej - eksponaty ukazujące najstarsze i najbardziej powszechne zajęcie ludności wiejskiej - rolnictwo. Obejrzeli rekonstrukcję kuźni z XIX/XX w. i rzemiosła artystycznego XVIII - pocz. XX w.
      Po zwiedzaniu wystaw stałych i czasowych, podziemi w Muzeum Regionalnym uczniowie udali się do kina Morskie Oko na bajkę "Asterix i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru".


LUTY

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

      W naszej szkole zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", w dniu 04 lutego przed feriami zimowymi odbyło się w naszej szkole profilaktyczne spotkanie z panami policjantami nt. "Bezpieczne ferie". Spotkanie poświęcone było bezpiecznym zabawom podczas zimowych ferii. Policjanci mówili o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg i zbiorników wodnych oraz ślizganiu się na zamarzniętych stawach, rzekach i jeziorach. Przestrzegali uczniów przed poruszaniem się po drogach publicznych po zmroku. Przekonywali dzieci, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Informowali również o sposobach zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratunkowych. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Było to pouczające spotkanie. Teraz jesteśmy pewni, że nasi uczniowie, w poczuciu bezpieczeństwa, mogą udać się na wypoczynek zimowy.


"DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ"

      "Dobrze cię widzieć" to ogólnopolska kampania społeczna - realizowana w ramach projektu "Bezpieczna droga", której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.
      W dniu 4 lutego w ramach projektu pani dyrektor przeprowadziłą pogadankę nt. Jak szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego ubioru. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. To one umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód.
      Jednak samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Zwróciła uwagę uczniom jak prawidłowo zachowywać się poza domem.
      Troska o bezpieczeństwo dzieci na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości, jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym.
      Uczniowie otrzymali w ramach tej kampani kamizelki odblaskowe.

GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

      W dniu 5 lutego nasi uczniowie wzięli udział XXIII Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w hali sportowej PSP w Łopienniku Nadrzecznym. Organizatorem przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym, Biblioteka Publiczna Gminy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Łopienniku Nadrzecznym. Uczniowie otrzymali wyróżnienie.

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY

      Uczniowie klas I-III wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości widziane oczami dziecka-pocztówka".
      Polska niepodległa widziana oczami dzieci to nie tylko historia niepodległościowych zrywów, walk i zwycięstw, nie tylko zbiór pomnikowych postaci. To przede wszystkim niezwykle różnorodny, barwny i ciekawy obraz otaczającej nas rzeczywistości. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie była organizatorem konkursu plastycznego, nad którym patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Kurier Lubelski Oddział w Lublinie.
      Uczennica klasy III Lena Podlipna otrzymała wyróżnienie. Do konkursu uczniów przygotowywała p. Beata Wdowicz.

ZABAWA CHOINKOWA

      Choinka szkolna to jedna z najbardziej oczekiwanych uroczystości w szkole. W tym roku zabawa choinkowa odbyła się w dniu 7 lutego. Niektóre dzieci prezentowały się w pięknych strojach karnawałowych. O oprawę muzyczną i dekorację zadbał Samorząd Uczniowski. W czasie trwania choinki przeprowadzono konkursy. Oprócz dobrej muzyki był również poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy świetnie się bawili.

center>
iTeatr

      W dniu 25 lutego uczniowie obejrzeli spektakl na żywo w ramach projektu iTeatr, pt. "Kolorowi ludzie" w reż. Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
      Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim o człowieka. Każdy z nas jest inny. Inaczej mówi i wygląda. Gdzie indziej mieszka. Ta różnorodność to wyjątkowe piękno naszego świata, a spektakl pokazuje, jak czerpać radość z tych różnic.


MARZEC

"MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

      W dniu 14 marca nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" edycja XLII, na szczeblu gminnym.
      Eliminacje gminne OTWP odbyły się w Budynku Biblioteki Publicznej w Łopienniku Górnym. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Łopiennik Górny.
      Konkurs przygotowała oraz poprowadziła Komisja sędziowska w składzie dh. Jerzy Szadura ? Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łopienniku Górnym, dh. Dariusz Nawrocki ? Komendant Gminny ZOSP RP, oraz Sebastian Kuczma ? pracownik Urzędu Gminy. Turniej przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych: I grupa klasy I-VI szkoły podstawowej, II grupa klasy VII-VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.
      Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów Mateusz Janiszewski z kl. IV i Bartłomiej Jonik z kl. VI. Bartłomiej Jonik zajął II miejsce.

WIZYTA W BIBLIOTECE

      15 marca odwiedziły bibliotekę dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. II z panią Karolina Oleszczuk. Dzieci obejrzały książki, wysłuchały opowiadania i wykonały wiosenne prace plastyczne. Na koniec otrzymały upominki.

"ZDROWE ODŻYWIANIE"

      18 marca odbyło sie rozstrzygniecie konkursu "Zdrowe odżywianie" w ramach programu "Trzymaj formę"! Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć poprawnie na pytania dotyczace zdrowego odżywiania.
      I miejsce zdobyła Karolina Wawrzyszuk z kl. VI, II miejsce - Maria Olewińska i III miejsce - Bartłomiej Jonik z kl. VI.

iTEATR

      Czy nauka w szkole może być przyjemnością? W takiej niezwykłej szkole, jak Akademia Ambrożego Kleksa - oczywiście! Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni... Choć Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, na muzyczny spektakl zapraszamy również dziewczynki i wszystkich chętnych, chcących zobaczyć, jak wyjątkowa szkoła znajduje się na końcu ulicy Czekoladowej. Już z daleka widać jej ogromny, trzypiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni.
      Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność ? aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A?
      Spektakl ten nasi uczniowie obejrzeli w dniu 19 marca.

DZIEŃ WIOSNY

      Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń i uroczystości naszej szkoły. 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekaliśmy tego dnia i był to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Nasi uczniowie mieli jednak niestandardowe zadanie, które wprawiło ich w ogromne zdziwienie. Musieli przygotować żywą Marzannę oraz zaprezentować ją przed pozostałymi uczniami oraz nauczycielami. Liczyła się pomysłowość, oryginalność oraz sposób zaprezentowania swojego stroju. Każda z klas była bardzo dobrze przygotowana do tego wiosennego zadania a efekty pracy doceniło jury w składzie: p. Justyna Retoruk, p. Dorota Pawlas oraz p. Karolina Oleszczuk.
      Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu:
I miejsce- kl. III
II miejsce- kl. IV
III miejsce- kl. I
      Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody a na zakończenie udaliśmy się na boisko szkolne aby upiec kiełbaski na ognisku.
      Spędziliśmy ten dzień w radosnym nastroju i taki powinien utrzymać się przez całą wiosnę.

WYCIECZKA DO LASU

      W piątek 22 marca uczniowie klasy drugiej i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Karoliną Oleczczuk i panią Dorotą Pawlas wybrali się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podczas spaceru obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną wiosną zmiany. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt i hałasować. Z uwagą wypatrywaliśmy zwierząt i ptaków. Niestety, spotkaliśmy tylko żabę. Mogliśmy za to posłuchać śpiewu ptaków. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

WIELKANOCNE WARSZTATY

      W czwartek 22 marca odbyły się w naszej szkole świąteczne warsztaty. Zajęcia przygotowała bibliotekarka z Biblioteki w Woli Żulińskiej i poprowadziła wspólnie z panią Dyrektor Ewą Fyk, panią Beatą Wdowicz, panią Karoliną Oleszczuk i panią Justyną Retoruk. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały wielkanocne stroiki, według własnego gustu i na różne sposoby. Pracy towarzyszyła pozytywna energia, dzięki temu powstały piękne i kolorowe dzieła. Wszystkie stroiki zostały przekazane na szkolny kiermasz wielkanocny. Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Kwota zebrana podczas kiermaszu zostanie w całości przekazana do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w ramach Akcji:
"Twój Dar Serca dla Hospicjum".

"TRZYMAJ FORMĘ"

      W czwartek 28 marca uczniowie klasy V i VI robili kanapki w ramach programu "Trzymaj formę"! Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk uczniowie zabrali się do pracy. Zadanie wykonali doskonale. Kanapki były smaczne, zdrowe i pięknie ozdobione. Dzieci podczas pracy kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Jak stwierdzili uczniowie, kanapki pachniały wiosną!

KIERMASZ KSIĄŻEK

      W dniach 25 - 29 marca w naszej szkole odbył się Kiermasz Książek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Do akcji przyłączyli się wszyscy uczniowie oraz rodzice i nauczyciele. Dzieci chętnie pomagały w sprzedaży. Można było kupić książki o różnej tematyce - dla małego i dużego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów mogliśmy poszerzyć ofertę o zabawki, puzzle i biżuterię. W związku z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy kontynuować akcję, dlatego nadal prosimy o wsparcie i aktywność zarówno uczniów jak i rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla podopiecznych Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i zachęcamy do dalszej pomocy.
Działajmy !


KWIECIEŃ

CIASTO OD SERCA

      W środę 3 kwietnia odbył się kiermasz ciast. Nie było chyba słodszego miejsca na ziemi niż nasza szkoła. Mogliśmy kupić i delektować się przepysznymi ciastami upieczonymi przez niezawodnych i utalentowanych cukierniczo rodziców oraz uczniów. Podczas trwania kiermaszu można było kupić przepyszne ciasta oraz babeczki. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony słodki przysmak. Chętnych było wielu... uczniowie, nauczyciele, rodzice. Słodkie pyszności szybko zdobywały nabywców i cieszyły nasze oczy oraz podniebienia.
      Naszym celem było zebranie jak największej sumy pieniędzy która ma być przekazana Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
      Jesteśmy ogromnie wdzięczni oraz dumni, że wspólnie z nami mogliście pomóc i zebrać pieniądze na szczytny cel!

KONKURS RECYTATORSKI

      Dnia 4 kwietnia w Bibliotece Publicznej Gminy w Łopienniku Górnym odbyło się "Wiosenne recytowanie" - konkurs dla młodszych dzieci ze szkół z terenu naszej gminy. Recytację oraz ogólny wizerunek sceniczny oceniało Jury w składzie: p. Elżbieta Patyk, p. Henryk Pukas, p. Weronika Czaban. Uczestników konkursu ciepło przywitali: p. wójt Artur Sawa i p. dyrektor Grażyna Skrzypa życząc im dobrego samopoczucia i gratulując im odwagi.
      W kategorii przedszkole: Julia Szczołko oraz Wiktoria Szaron otrzymały wyróżnienia.
      W kategorii Klas I - III: Lena Podlipna zajęła III miejsce, Kacper Jędruszak wyróżnienie.


DZIEŃ ZIEMI

      W dniu 24 kwietnia obchodzono w naszej szkole "Dzień Ziemi". Z tej okazji zaproszono do szkoły leśniczego, pana Jerzego Korowaja, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy. Następnie razem z uczniami posadził koło szkoły drzewka. Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi przygotowano integracyjne ognisko.

WYCIECZKA DO ZOO

      25 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I-II wzięły udział w wycieczce do zamojskiego ZOO. Była to doskonała okazja do poznania i zobaczenia na własne oczy zwierząt egzotycznych, które nie występują w Polsce w środowisku naturalnym. Dzieci zobaczyły między innymi: tygrysy, lwy, lamparty... Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też żyrafy, które są w zamojskim zoo od całkiem niedawna. Nasi uczniowie mogli również zobaczyć z bliska zwierzęta żyjące w Polsce ? takie jak: osiołki, żółwie, czy lamy. Dzieci zadowolone i szczęśliwe wróciły do domu.


MAJ

KONSTYTUCJA 3 MAJA

      Dnia 8 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy III - VI był oddaniem hołdu twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

POLESKI PARK NARODOWY

      13 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, pani Karoliny Oleszczuk i pani Doroty Pawlas, uczestniczyli w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego.
      Celem wycieczki było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego. Edukację ekologiczną uczniowie rozpoczęli w Ośrodku Dydaktyczno - Administracyjnym w Urszulinie, gdzie obejrzeli film pt. "Poleski Park Narodowy" oraz poznali hodowlę żółwia błotnego. Następnie zwiedzili Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym, w skład którego wchodzą: muzeum, wiata muzealna, ścieżka dydaktyczna "Żółwik" i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z wolierami dla ptaków. Następnym etapem naszej wycieczki była ścieżka przyrodnicza "Dąb Dominik", wiodąca przez torfowiska porośnięte różnorodną roślinnością. Największą atrakcją tej ścieżki jest zarastające Jezioro Moszne. Na powierzchni jeziora unosi się kożuch roślinności (głównie mchów torfowców) nazywany płem bądź spleją. Zmęczeni, ale szczęśliwi po pełnej wrażeń wycieczce, turyści wrócili do domów.

LOTERIA FANTOWA

      Zbliżamy się do końca zbiórki środków finansowych dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Akcję "Twój Dar Serca dla Hospicjum" kontynuowaliśmy 15 maja organizując loterię fantową w naszej szkole. Można było wylosować kolorowe naklejki, ogromne balony, gumki do ścierania, kauczukowe piłeczki oraz zabawne breloki. Każdy kto chciał wziąć udział w zabawie musiał wykupić los za 1zł. Osobą odpowiedzialną za kule z losami była Piratka Karolina, która strzegła kolejności losowania . Dzięki niej wszystko odbyło się zgodnie z przedstawionymi wcześniej zasadami, a uwierzcie, że nie było to takie proste, ponieważ chętnych było wielu.
      Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w kolejną już inicjatywę mającą na celu zbiórkę funduszy dla hospicjum. Oby tak dalej

PRZERWA NA CZYTANIE

      15 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Wydarzenie odbyło się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Cele akcji to: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; integracja środowiska lokalnego; pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe; zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami czytali wypożyczone z biblioteki książki. Dzieciom z oddziału przedszkolnego czytała uczennica klasy VI ? Karolina Wawrzyszuk i pani Karolina Oleszczuk. We wspólnym czytaniu wzięło udział 46 osób. Akcję koordynowała pani Dorota Pawlas.

GLAS EIRIN- IRLANDIA W ŻULINIE

      To już koniec naszych starań o pozyskanie jak największej ilości środków finansowych dla podopiecznych Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Podsumowaniem oraz niezwykłą okazją do tego był występ zespołu Glas Eirin z Lublina, który odbył się 17 maja w Bazie OSP w Żulinie. Dzięki uprzejmości członków zespołu mieliśmy niepowtarzalną okazję aby zbliżyć się do celtyckiej kultury Irlandii oraz spróbować swoich sił na parkiecie podczas warsztatów, które odbyły się po zakończonym występie. Swoją obecnością zaszczycili nas nie tylko uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie, nauczyciele ale również okoliczni mieszkańcy. Grono zainteresowanych osób okazało się bardzo duże, a dzięki sprzedaży biletów mogliśmy znacząco powiększyć zebraną do tej pory kwotę pieniędzy, którą już niedługo przekażemy na konto lubelskiego hospicjum. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żulinie za udostępnienie lokalu oraz wszystkim osobom ,które wspierały nasze działania i pomogły w organizacji tego przedsięwzięcia. Aby potwierdzić nasz wspólny sukces i dobrą zabawę umieszczamy kilka fotografii.
DZIĘKUJEMY

WIELKI SUKCES

      17 maja zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy dla podopiecznych Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. W tym roku udało nam się zgromadzić 1433,56zł. Wszystkie środki zostały przekazane na konto hospicjum. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli oraz okolicznych mieszkańców mogliśmy wspomóc osoby potrzebujące i pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec cierpienia innych. Wszelkie akcje podjęte w tym celu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego DZIĘKUJEMY wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w zbiórkę. Udowodniliśmy, że razem możemy więcej

Samorząd Uczniowski

KONKURS PLASTYCZNY
PT."ULUBIONA POSTAĆ Z BAŚNI ANDERSENA"

      Biblioteka Publiczna Gminy w Łopienniku Górnym ogłosiła konkurs plastyczny pt. "Ulubiona postać z baśni Andersena" dla klas I-III. Prace miały być wykonane w technice wycinanki, wyklejanki lub kolażu. Jury w składzie: p. Joanna Szumilak, p. Joanna Radziszewska oraz p. Urszula Chemicz w dniu 23 maja oceniły prace i przyznały nagrody w trzech kategoriach:
      w kategorii klas I - III miejsce zajął Kamil Wołoszyn,
      w kategorii klas II - II miejsce Kacper Kurzepa, wyróżnienie Alan Pukas,
      w kategorii klas III - II miejsce Kacper Jędruszak.


OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

      23 maja uczniowie zapisani do programu "Owoce i Warzywa w szkole" po raz kolejny wspólnie spożywali drugie śniadanie i dostarczone do placówki produkty.
      To program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.

PLIK I FOLDER ODKRYWCY INTERNETU

      23 maja uczniowie klas IV - VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Plik i Folder Odkrywcy Internetu", których celem jest edukacja dzieci w zakresie zasad bezpieczeństwa w sieci, problemu nadmiernego korzystania z sieci i cyberprzemocy. Główni bohaterowie uczą swoich podopiecznych krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie oraz pokazują możliwości, jakie dają nowe technologie w wyrażaniu siebie.

CZEKOLADA

      W dniu 24 maja mieliśmy okazję gościć w naszej szkole krakowską firmę "Czekolada", która wprowadziła nas w magiczny świat czekolady i tym samym pozwoliła nam rozpocząć świętowanie tego wspaniałego dnia. Zabawę z czekoladą rozpoczęliśmy od filmu, który przedstawił nam proces tworzenia naszych ulubionych słodkości. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i skupieniem, co pozwoliło im na podanie poprawnych odpowiedzi na zadawane im przez prowadzącą pytania. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana kawałkiem czekolady, dlatego każdy chętnie wziął udział w zabawie. Następnie każdy uczestnik mógł stworzyć własne wyroby czekoladowe. Dzieci pokazały jak duża kreatywność w nich drzemie. Stworzyły różnorodne, piękne czekolady i praliny. Uśmiechy pojawiły się na twarzach wszystkich, młodszych i starszych.
      Jeszcze długo będziemy wspominać ten dzień

     

"KOCHANE MAMY"

      Dla wielu z nas to jeden z najważniejszych dni w roku - 26 maja to nie tylko data w kalendarzu. I choć kochać, szanować i dbać o mamę powinniśmy zawsze to jednak jest to fantastyczna okazja do tego, by móc zrobić wszystko, o czym marzą te osoby. Póki mamy możliwość, póki wciąż możemy okazać jej wsparcie, podziękować za życie, przeprosić za smutne chwile. Bo bliskość to coś, czego nie kupi się za żadne pieniądze? a tak naprawdę nic nie kosztuje ? Dlatego nasi uczniowie przygotowali akademię, którą uświetniły swoją obecnością mamy.



ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO I EKOLOGICZNIE

      "Odżywiam się zdrowo i ekologicznie" pod tym hasłem został przeprowadzany konkurs w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I - III mieli przygotować plakat (praca zbiorowa) promujący zdrowe odżywianie, zaś drużyny kl. IV - VI zmagały się z testem wiedzy.
W pierwszej kategorii zwyciężyła kl. I - II i kl. III a w drugiej najwięcej punktów z testu wiedzy zdobyła klasa VI.
      Celem konkursu było: kształtowanie postaw zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie w uczniach prawidłowych nawyków żywieniowych, propagowanie urozmaiconej w warzywa, owoce i inne cenne składniki codziennej diety i jej pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka oraz pogłębienie wiedzy na temat ekologii i ekologicznej żywności.


CZERWIEC

BEZPIECZNE WAKACJE

      Dnia 5 czerwca 2019 r. odbyła się prelekcja z policjantem dla uczniów klas
0 - VI, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Policjant przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach.
      Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo - skutkowego.



XVI POWIATOWY KONKURS
"LEGENDY ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ"

      W dniu 6 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej podsumowano XVI powiatowy konkurs literacko - plastyczny "LEGENDY ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ", gdzie gorąco powitała wszystkich dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk.
      Komisja w składzie: J. Kawęcka, E. Nesteruk, E. Patyk, D. Korkosz oceniła prace uczniów klas IV, które nadesłano na konkurs z 18 szkół podstawowych. Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie.
      W kategorii literackiej dzieci miały za zadanie napisać własną legendę dotyczącą wybranej miejscowości. Nagrodę otrzymał Rafał Sikorski za "Legendę o wieży ariańskiej w Krynicy".
      W kategorii plastycznej dzieci ilustrowały wybraną legendę dotyczącą powiatu krasnostawskiego. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Janiszewski i Rafał Sikorski. Prace Marysi Olewińskiej i Julii Wawrzyszuk zakwalifikowały się na wystawę.
      Wszyscy nasi laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez powiat krasnostawski. Do konkursu literackiego uczniów przygotowała p. Dorota Kopciowska, do konkursu plastycznego p. Beata Wdowicz.



DZIEŃ DZIECKA

      W naszej szkole dnia 7 czerwca uczniowie świętowali Dzień Dziecka. Wydarzenie rozpoczęło się od ciepłych słów powitania przez panią dyrektor, która złożyła wszystkim dzieciom najserdeczniejsze życzenia z racji ich święta. Współorganizatorem Dnia Dziecka były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Żulińskiej, które przygotowały dzieciom smaczny poczęstunek i upominki.
      Dalsze świętowanie odbywało się na boisku przy NSP w Żulinie. Nauczyciel wychowania fizycznego - pan Basiński, zadbał o to, by uczniowie spróbowali swoich sił w różnych konkurencjach sportowych. Dzień Dziecka stał się w ten sposób dniem sportu. Tego dnia nie było wygranych i przegranych. Uczniowie przekonali się, że istnieje zdrowa rywalizacja, która może przynieść wiele radości. Miłym gościem był Pan Dariusz Zawada - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopienniku Górnym, który wraz ze swoją zawodniczką pokazał dzieciom jak wygląda gra w badmintona. Po zmaganiach sportowych, na wszystkich czekały kiełbaski z ogniska, soczki, a na ochłodę dziecięcy przysmak - lody.
      Dziękujemy Pani Wiesławie Olech - Dyrektor Banku Spółdzielczego o/Łopiennik Nadrzeczny za wsparcie przy organizacji Dnia Dziecka.

"EKSPERYMENTUJ"

      W dniu 10 czerwca udaliśmy do szkoły podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym, gdzie czekały na nas ciekawe eksponaty.
      W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotarł do szkoły podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym Naukobus. W Naukobusie podróżuje wystawa objazdowa "Eksperymentuj"". Oczywiście są nie tylko eksponaty, ale i możliwość uczenia się przez eksperymentowanie.
      Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a edukatorzy dodatkowo objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także "Poradnik młodego naukowca" z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

      W dniu 11 czerwca nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". Na początku wszyscy wysłuchali legendy pt. "Legenda o wieży ariańskiej w Krynicy" napisanej przez ucznia klasy IV - Rafała Sikorskiego. Następnie wszyscy pogrążyli się w czytaniu przyniesionych ze sobą książek. Akcja okazała się świetnym pomysłem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych naszych uczniów. Podsumowaniem przedsięwzięcia niech będą słowa Denisa Diderota:
"Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać"!

KONKURS PLASTYCZNY PT KRASNYSTAW

      Nasi uczniowie wczesną wiosną wzięli udział IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem: "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje". W dniu 14 czerwca w PT KRUS w Krasnymstawie uczennica Karolina Wawrzyszuk otrzymała wyróżnienie. Do konkursu uczniów przygotowała p. Beata Wdowicz.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żulinie pożegnali rok szkolny 2018/2019 uroczystą galą. Tradycyjnie były nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczniów, które wręczała pani dyrektor Ewa Fyk, podziękowania oraz program artystyczny. Na zakończenie pani dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły za wspólną pracę. Po akademii wszyscy udali się do swoich sal, aby otrzymać świadectwa, pożegnać się z Paniami i rozpocząć wakacje.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żulinie